Vzory

Vzpomenete si ještě, jak vypadaly Vaše dětské pokoje? Můj byl celý polepený plakáty sportovců, které jsem považoval za své vzory. Snil jsem o tom, že budu jako oni, dodávali mi sílu, když jsem prohrál zápas a při úspěších jsem na stupních vítězů stál stejně hrdě jako oni. A jak vypadají naše byty dnes? Bílé stěny, na kterých sem tam visí rádoby umělecký obraz? Napadá mě, zda jsme, se strhnutými plakáty nezahodili ještě něco důležitějšího. Něco, co nás jako mladé pohánělo. Chuť vyrovnat se člověku, jehož vlastnosti oceňujeme a obdivujeme. Troufám si tvrdit, že nyní by nám to prospělo mnohem víc, než dříve. Vzhlížet k lidem, jako byl Gándhi, Nelson Mandela nebo třeba Martin Luther King a mnoho dalších. Lidem, kteří následovali své morální zásady a i přes nepřízeň osudu, a mnohdy i okolí, z nich nikdy nepolevili.

Je očividné, že dnešní svět prochází krizí hodnot. Peníze se dostali nad čest člověka. V politice se prosadí většinou lidé toužící po moci a po postavení. Média nám denně servírují skandály celebrit, kterým stoupla sláva do hlavy. Firmy nahrazují kvalitu za kvantitu, snažíc se co nejvíce snížit náklady ve prospěch svých kont. Nebojí se kvůli tomu ani hazardovat se zdravím svých zákazníků. Slova jako lež, podvod, nedůvěra se stala běžnou součástí našich slovníků. Jak z toho ven? Začněme u sebe.

V době internetu je už mnohem lehčí nenechat se ovlivnit médii a hledat si informace, které potřebuji. Svět je naštěstí plný lidí, kteří se nenechali koupit, pomohli někomu jinému nebo vystoupili proti nespravedlnosti. Hledejme je, sdílejme jejich příběhy. A hlavně, jednejme v souladu se svými hodnotami. Nesklánějme hlavy, nepodřizujme se, nenechme se zmanipulovat. Pamatujte, pokaždé když jdeme proti svému přesvědčení, je stále jednodušší polevit. Ale platí to i naopak, pokaždé když budeme jednat v souladu se svým vnitřním nastavením a citem pro spravedlnost, stoupne naše hrdost a čest. Prvořadě je totiž třeba rozvíjet charakter, až potom se starejme o kariéru atd. Lidé si všimnou našeho jednání a úspěchy se dostaví.  S čistým štítem si je pak můžete dokonce více užít. Staňte se vy sami vzorem, jednou třeba bude viset na zdi v dětském pokoji Váš plakát.

One Comment

  1. Myslím, že právě toto je příběh o inspiraci. Kdysi dávno žena inspirovala muže k zápasům v aréně, k výhře v rytířském turnaji. Poté nás inspirovali osobnosti, které se postavili proti násilí, vzdělanci a učenci. A nyní? Inspiruje nás tak maximálně nereálná postava ze seriálu nebo filmu, z jejíhož života si většinou moc kladných vlastností vzít nemůžeme. A proto sama sobě pokládám otázku, proč se inspirujeme u lidí, kteří něco dokázali, abychom to také dokázali. Inspirujme se u nejlepších a budeme ti nejlepší. Btw. – mým vzorem je Sheryl Sandbergová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *