Fisherman-Boat-Wallpaper-for-Android
0

Legenda o hledači štěstí

Jeden podnikatel trávil na radu lékaře dovolenou v malé mexické vesnici na pobřeží oceánu. Hned první ráno ho zastihl naléhavý telefonický hovor z kanceláře. Protože se mu nepodařilo znovu usnout, vydal se na molo, aby si “vyčistil hlavu”. Do přístavu právě připlula rybářská loď. Na palubě byl všeho všudy jeden rybář a několik velkých tuňáků. Podnikatel rybáři pochválil jeho úlovek a zeptal se ho:
“Jak dlouho ti trvalo je chytit?”
“Chvilku,” odpověděl mu Mexičan.
“Proč nezůstaneš na moři déle a nenachytáš víc ryb?”
“Mám dost na to, abych uživil rodinu a pár jich dal přátelům.” Odpověděl rybář, zatímco vykládal úlovek.
“Ale…co pak děláš v čase, který ti zbude?”
Rybář se na podnikatele podíval a rozesmál se. “Dlouho spím, trochu rybařím pro zábavu, hraji si s dětmi, s mou ženou si dopřávám siesty, večer jdu do vesnice, dám si víno a s kamarády hrajeme na kytary. Mám rušný a bohatý život, seňore”

Podnikatel se zasmál a napřímil se. “Mám MBA z Harvardu a mohu ti pomoci. Rybař déle a z výdělku si kup větší loď. Brzy si budeš moci pořídit několik lodí a mít ještě větší úlovky. Nakonec budeš mít celou flotilu rybářských lodí.”

A pokračoval:”Nebudeš svůj úlovek prodávat prostředníkům, ale přímo spotřebitelům. Časem si otevřeš vlastní konzervárnu. Budeš kontrolovat výrobek, zpracování i distribuci. Budeš samozřejmě muset opustit tuhle malou vesnici a přestěhovat se nejdřív do Mexico City, potom do Los Angeles a nakonec do New Yorku, odkud budeš moci dobře řídit své rozšiřující se podnikatelské aktivity.”
Rybář se ho zeptal: “Jak dlouho to bude, seňore, trvat?”
“Tak patnáct nebo dvacet let. Nanejvýš pětadvacet.”
“Ale co potom seňore?”
Podnikatel se rozesmál a řekl: “To je na tom to nejlepší. Až nastane vhodný okamžik, oznámíš úpis primární emise akcií, prodáš svoji společnost jiným lidem a budeš velmi bohatý. Vyděláš miliony.”
“Miliony seňore? A co potom?”
“Potom odejdeš na odpočinek a odstěhuješ se do malé rybářské vesnice na pobřeží, budeš dlouho spát, rybařit pro zábavu, hrát si s dětmi, užívat si siestu s manželkou a každý večer chodit do vesnice, kde budeš popíjet víno a s kamarády hrát na kytaru…”

Zdroj: Timothy Ferriss, 4-Hour Workweek

Vitek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *