Začátky jsou těžké

Nový začátekVšichni nejspíš známe přísloví  „I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem“ A z tohoto moudra by se mohlo zdát, že když člověk jednou začne, už ho nic nezastaví. Ano, začít je nepochybně velice důležité, ale je tu ještě jedna věc, o které se až tak nemluví. Není jenom jeden začátek. Když něco chceme, musíme začínat opakovaně a každý začátek je stejně důležitý.

Každé probuzení je nový start, otevřením očí, protažením, odhrnutím peřiny a vstaním z postele začínáme nový den. Tohle ještě většina z nás zvládá. Jsou tu ovšem další věci, které můžou zlepšit náš život a jež máme ve svých rukou. Pokud se chceme naučit anglicky, musíme znovu a znovu otevřít učebnici a začít číst. Získat odvahu znamená opakovaně dělat věci, kterých se bojíme.Stát se skvělým řečníkem obnáší opakované vymýšlení a následné vystupování před lidmi. A tak dále…

Pokud máme problém s prokrastinací, začátky jsou pro nás těžké. Ale pevná vůle je jako sval, postupně je možné ji vycvičit. Někdy je nutné se do začátku činnosti doslova donutit a následně u ní vydržet dostatečně dlouho, než se dostaneme do stavu proudění. Dobrá zpráva pro nás je, že když si se začínání uděláme zvyk a budeme pravidelně porážet své vnitřní lenivé já, stane se každý začátek o trošku snadnější až se postupně stane nepostradatelnou součástí našich dní.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *